Co to jest libido i jak działa?
Libido można luźno przetłumaczyć jako apetyt seksualny. To także popęd seksualny, który łączy w sobie chęć na stosunek płciowy. Chociaż jest to naturalny popęd seksualny, na jego funkcjonowanie wpływa kilka procesów fizjologicznych. Przede wszystkim chodzi o aktywność hormonalną, a więc konkretnie o to, jak działają hormony męskie i żeńskie w organizmie, a także jaki jest ich poziom i czy wystarczająco stymulują percepcję i działania człowieka, co prowadzi do aktywności seksualnej. Nie bez znaczenia jest również funkcjonowanie układu nerwowego, zwłaszcza jeśli chodzi o przetwarzanie i przekazywanie bodźców seksualnych. Ogólnie można powiedzieć, że syndrom obniżonego libido oznacza długotrwałą niechęć do seksu. Problem ten negatywnie dotyka mężczyzn i kobiet.
Ogólne przyczyny obniżonego libido:
- Problemy psychiczne – depresja, lęk,…
- Problemy zdrowotne – cukrzyca, choroby serca, infekcje drożdżakowe, infekcje dróg moczowych
- Nierównowaga hormonalna, zmiany hormonalne
- Niższa samoocena – niezadowolenie ze swojego ciała i wyglądu
- Stres
- Alkohol
- Palenie
- Narkotyki
- Problemy rodzinne i partnerskie
- Stosowanie pewnych leków – na przykład antydepresanty, leki na nadciśnienie, serce, tarczycę,…
- Starszy wiek
Główne przyczyny obniżonego libido u mężczyzn:
- Obniżony poziom testosteronu – ponieważ jest to najważniejszy męski hormon, gdy jest go mało w organizmie, spada również ochota na seks. Między innymi wpływa również na utratę siły erekcji i niemożność osiągnięcia orgazmu.
- Zbyt ciasna bielizna i „przegrzanie” wrażliwych części.
- Depresja i niezadowolenie związane z rozmiarem penisa mogą prowadzić do utraty libido.
Główne przyczyny obniżonego libido u kobiet:
- Antykoncepcja – zmniejsza produkcję hormonów, co może powodować utratę libido.
- Ciąża, poród, karmienie piersią – ciąża to ogromne obciążenie dla kobiecego organizmu. W organizmie zachodzą zmiany hormonalne, gdy kobieta traci ochotę na seks. Po porodzie w pochwie zachodzą różne zmiany, które mogą skutkować bólem podczas stosunku lub spadkiem czucia. Karmienie piersią zwiększa produkcję hormonu prolaktyny, który ma negatywny wpływ na libido.
- Menopauza – ponownie oznacza duże zmiany hormonalne, którym towarzyszy suchość pochwy, depresja i wahania nastroju, które przyczyniają się do niechęci do seksu.
Jak poprawić i zwiększyć libido?
W tej chwili może się to wydawać niemożliwe, ale masz wiele możliwości, aby przywrócić apetyt seksualny. Eliminacja negatywnych czynników – ogranicz wszelkie wpływy, które obniżają poziom testosteronu i pogarszają zdrowie seksualne. Należą do nich alkohol, palenie, niektóre leki, stres, problemy w związkach,…
Inne wskazówki dotyczące poprawy apetytu seksualnego:
- Wizyta u lekarza i leczenie określonych schorzeń
- Poprawa trybu i stylu życia – więcej ruchu i lepsze wyżywienie (więcej ryb, owoców, orzechów, nasion, warzyw).
- Odrodzenie życia seksualnego – jeśli męczy Cię nuda w łóżku wypróbuj różne zabawki erotyczne lub nowe pozycje seksualne.
- Zaangażuj swoją wyobraźnię, a Twoje libido na pewno się obudzi.
- Stosowanie preparatów wspomagających