Czy marihuana może powodować zaburzenia erekcji?

Ze względu na ogromną liczbę kampanii związanych z marihuaną, marihuana jest obecnie legalna w 37 stanach, w Kolumbii czy m.in. w Holandii, w sumie 19 stanów zezwala na rekreacyjne używanie marihuany. Marihuana, używana do celów medycznych lub rekreacyjnych, jest niezwykle powszechna w naszym społeczeństwie. Według danych National Institute on Drug Abuse (NIDA), w 2018 roku ponad 11 milionów ludzi używało marihuany w Stanach Zjednoczonych. W Stanach Zjednoczonych marihuana jest często stosowana w medycynie w celu łagodzenia bólu. Wiarygodne źródła, takie jak Harvard Medical School donoszą, że chociaż marihuana nie jest wystarczająco silna, aby złagodzić silny ból, jest stosunkowo skuteczna w leczeniu przewlekłego bólu, który każdego roku dotyka miliony ludzi. Podobnie jak większość narkotyków rekreacyjnych, marihuana ma pozytywne skutki i potencjalne skutki uboczne. Bezpośrednie skutki marihuany obejmują ulgę w bólu, zmienione funkcjonowanie sensoryczne, zmiany nastroju oraz pewien stopień upośledzenia myślenia i funkcjonowania. Większość z nich jest wynikiem delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC), który jest najważniejszą aktywną substancją chemiczną w marihuanie. Marihuana wiąże się również z pewnymi seksualnymi skutkami ubocznymi, w tym zwiększonym ryzykiem zaburzeń erekcji. Jednak badania naukowe stojące za tym związkiem są mieszane, przy czym niektóre badania sugerują, że marihuana zmniejsza sprawność seksualną, a inne twierdzą, że jest odwrotnie. Jeśli regularnie używasz marihuany jako formy leku lub rekreacyjnie, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, jak może ona wpłynąć na Twoją sprawność seksualną. Poniżej przyjrzymy się bliżej potencjalnemu związkowi między marihuaną a zaburzeniami erekcji, a także innym wpływom marihuany na popęd seksualny i zachowania seksualne w ogóle.

Skutki uboczne palenia marihuany

Zanim przejdziemy do szczegółów związku między marihuaną a seksem, ważne jest, aby szybko omówić podstawy tego, jak marihuana faktycznie wpływa na twoje ciało. Większość efektów psychoaktywnych marihuany, czyli efektów, które zmieniają sposób, w jaki działa twój mózg, jest spowodowana substancją chemiczną o nazwie tetrahydrokannabinol lub THC. Kiedy używasz marihuany, THC przemieszcza się przez twój krwioobieg do mózgu, gdzie oddziałuje na określone receptory. Receptory te wpływają na kilka aspektów twoich myśli i nastroju, powodując stan „zjarania” związany z używaniem marihuany. Czas potrzebny do tego, aby THC wpłynął na Twój nastrój, różni się w zależności od tego, jak konsumujesz marihuanę. Bezpośrednie spożycie marihuany przez jedzenie może zająć od 30 do 60 minut, ale w przypadku palenia jest to prawie natychmiastowy efekt.

Typowe skutki używania marihuany to:

  • Zmiany w orientacji czasowej
  • Zmiany zmysłów (na przykład możliwość innego widzenia kolorów)
  • Upośledzona pamięć, ruch i myślenie
  • Zmiany nastroju i uczuć

Marihuana spożywana w dużych dawkach może również przyczyniać się do halucynacji, urojeń i psychozy. Chociaż marihuana powoduje tylko widoczne efekty w krótkim okresie, może mieć również długoterminowe skutki dla niektórych części ciała. Badania sugerują, że długotrwałe używanie marihuany wiąże się ze spadkiem zdolności myślenia, tworzenia wspomnień i uczenia się nowych funkcji. Marihuana może również wpływać na sposób, w jaki mózg tworzy połączenia. Oprócz wpływu na mózg, marihuana może również wpływać na organizm. Używanie marihuany może powodować podrażnienie płuc, co może powodować problemy z oddychaniem. Może również przyczynić się do wysokiego tętna, które może utrzymywać się przez kilka godzin po paleniu. Inne problemy fizyczne związane z używaniem marihuany obejmują nudności, wymioty i kobiety mają większe ryzyko wystąpienia problemów podczas ciąży i po jej zakończeniu.

Marihuana i seks: Fakty

Co te efekty mają wspólnego z marihuaną i seksem? Czy palenie może powodować zaburzenia erekcji? Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy związanych z używaniem marihuany, dopiero teraz ustala się, czy częstotliwość używania marihuany ma związek z problemami seksualnymi. Wielu użytkowników marihuany twierdzi, że po paleniu marihuany lub spożyciu produktów z marihuaną czują się bardziej zainteresowani seksem. Niektórzy twierdzą również, że bardziej lubią spotkania seksualne, gdy są zjarani. Jednak inni zgłaszają problemy ze sprawnością seksualną po paleniu marihuany, w tym niemożność uzyskania silnej erekcji. Ważne jest, aby pamiętać, że większość twierdzeń dotyczących seksu lub marihuany, które słyszysz lub czytasz w Internecie, to anegdoty. Jednak przez dziesięciolecia kilku badaczy badało potencjalny wpływ marihuany na seks, w tym możliwy związek między marihuaną a erekcją. Ogólnie wyniki badań nad marihuaną i seksem są mieszane. Na przykład jedno badanie opublikowane w 2017 r. w Journal of Sexual Medicine odkryła, że marihuana może być skorelowana z wzrostem pożądania seksualnego. Badanie, w którym wykorzystano dane ankietowe od ponad 50 000 mężczyzn i kobiet, wykazało, że używanie marihuany było „niezależnie związane ze zwiększoną częstotliwością stosunków seksualnych”. W badaniu zauważono również, że używanie marihuany nie wydaje się upośledzać funkcji seksualnych u badanych mężczyzn i kobiet. Naukowcy doszli do wniosku, że chociaż wyniki są uspokajające, wpływ marihuany na funkcje seksualne „wymaga dalszych badań”. Inne badania wykazały, że używanie marihuany może sprawić, że seks będzie przyjemniejszy dla kobiet. W jednym badaniu z 2019 r., opublikowanym w Sexual Medicine odkryli, że kobiety, które zgłosiły używanie marihuany przed seksem, zgłaszały zwiększone pożądanie seksualne, lepsze orgazmy i mniejszy ból.

Czy „trawka” może powodować zaburzenia erekcji?

Jednak nie cała wiedza naukowa na temat marihuany i seksu jest pozytywna. Chociaż potencjalny związek między używaniem marihuany a zaburzeniami erekcji nie jest całkowicie jasny, niektóre badania sugerują, że marihuana może mieć negatywny wpływ na części ciała odpowiedzialne za erekcję. Zanim przejdziemy do szczegółów, przyjrzyjmy się krótko wyjaśnić, jak działa erekcja. Zdrowa erekcja zależy w dużej mierze od przepływu krwi. Kiedy czujesz podniecenie, krew napływa do penisa, powodując rozszerzenie i twardnienie tkanki erekcji. Kiedy osiągasz orgazm i wytrysk, ten sam proces zachodzi w odwrotnej kolejności, powodując utratę erekcji i wejście w fazę refrakcji. Kilka badań wykazało, że używanie marihuany może wpływać na układ sercowo-naczyniowy, problem, który może wpływać na przepływ krwi do penisa i erekcję. Marihuana zawiera wiele takich samych substancji jak tytoń, które mogą dostać się do organizmu podczas palenia. Wiele z tych substancji może w dłuższej perspektywie uszkodzić serce i płuca, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem układu krążenia. W krótkim okresie marihuana może również powodować wzrost ciśnienia krwi. Wysokie ciśnienie krwi jest związane z zaburzeniami erekcji, co oznacza, że uzyskanie erekcji może być trudniejsze po paleniu marihuany. Inne badania wykazały bezpośredni związek między używaniem marihuany a problemami funkcji seksualnych, takimi jak zaburzenia erekcji. Na przykład w przeglądzie danych z badań z 2011 r. naukowcy stwierdzili, że marihuana może stymulować pewne receptory w tkance prącia, potencjalnie przyczyniając się do zaburzeń erekcji, podczas gdy substancje chemiczne marihuany są nadal aktywne w organizmie. Inne badanie, opublikowane w 2010 roku, wykazało związek między używaniem marihuany a trudnościami w osiągnięciu orgazmu u mężczyzn. Co ciekawe, używanie marihuany wiązało się również ze zwiększonym odsetkiem przedwczesnego wytrysku u mężczyzn, którzy brali udział w badaniu.

Jak marihuana wpływa na seks?

Badania nad innymi skutkami seksualnymi marihuany są obecnie ograniczone, co oznacza, że nie mamy jeszcze zbyt wielu danych na temat wpływu marihuany na inne aspekty seksu. Badanie opublikowane w Journal of Sexual Medicine, która wykorzystała dane od ponad 200 uczestników ankiety internetowej, sugeruje, że większość osób, które używają marihuany przed seksem, ma pozytywne lub neutralne wyniki. Według badania 38% respondentów stwierdziło, że seks był przyjemniejszy po użyciu marihuany, podczas gdy tylko 4,7% stwierdziło, że był gorszy. Uczestnicy zgłaszali, że po zażyciu marihuany czuli się bardziej wrażliwi na dotyk, mieli silniejsze orgazmy i byli bardziej zainteresowani seksem. Należy jednak zauważyć, że niektórzy uczestnicy zgłaszali problemy ze sprawnością seksualną, w tym trudności z osiągnięciem orgazmu pod wpływem marihuany.

Leczenie zaburzeń erekcji i marihuana

Obecnie najskuteczniejszym sposobem leczenia zaburzeń erekcji jest m.in. Sildenafil (aktywny składnik Viagry), Tadalafil (Cialis) lub Vardenafil (Levitra). Leki te działają poprzez zwiększenie przepływu krwi do penisa, więc łatwiej jest uzyskać twardą erekcję i utrzymać ją, gdy jesteś podniecony seksualnie. Możesz wybierać spośród kilku produktów z naszego asortymentu przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji. Leki na zaburzenia erekcji są bezpieczne i skuteczne dla większości mężczyzn. Jednak, podobnie jak inne leki, mogą powodować interakcje z innymi lekami, narkotykami rekreacyjnymi i innymi substancjami. Ponieważ marihuana jest nadal niezatwierdzonym lekiem, badania nad jej potencjalnymi interakcjami z Sildenafilem i innymi lekami na zaburzenia erekcji są obecnie ograniczone. Istnieją rzadkie doniesienia o interakcjach marihuany z Sildenafilem. Na przykład raport z 2006 roku stwierdza, że marihuana może hamować izoenzym 3A4 cytochromu P450 zaangażowany w metabolizm Sildenafilu. Ten wpływ na cytochrom P450 3A4 może potencjalnie nasilać działanie Sildenafilu na układ sercowo-naczyniowy i przyczyniać się do zwiększonego ryzyka działań niepożądanych, gdy te dwa środki są przyjmowane razem.

Marihuana i inne leki

Marihuana może również powodować interakcje, gdy jest stosowana z innymi lekami, w tym kilkoma popularnymi lekami dostępnymi bez recepty i na receptę. Ponieważ marihuana wpływa na wiele enzymów, może potencjalnie wpływać na wiele popularnych leków, w tym leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia, lęki i depresja. Może również wchodzić w interakcje z lekami przepisywanymi w celu leczenia niektórych alergie, problemy ze zdrowiem układu krążenia, infekcje wirusowe i inne problemy.

Wnioski: marihuana a życie seksualne

Czy „trawka” powoduje zaburzenia erekcji? Czy wysoki poziom może wpływać na erekcję i funkcje seksualne? W tej chwili nie mamy wszystkich odpowiedzi na temat wpływu marihuany na zdrowie seksualne, ale szybko odkrywamy coraz więcej informacji. Zarówno medyczna, jak i rekreacyjna marihuana jest legalna tylko przez krótki czas i tylko w kilku wybranych stanach. Z tego powodu badania nad wpływem marihuany na sprawność seksualną mężczyzn są bardzo ograniczone i dostępnych jest tylko kilka dużych badań, z których można czerpać dane. Obecnie niektóre badania sugerują, że marihuana może mieć pozytywny wpływ na przyjemność seksualną, podczas gdy inne sugerują, że jest ona związana z zaburzeniami erekcji i innymi problemami ze zdrowiem seksualnym. Ogólnie rzecz biorąc, obecnie nie ma wystarczających dowodów naukowych dobrej jakości, aby wyciągnąć jednoznaczny i ostateczny wniosek na temat tego, czy marihuana jest dobra, czy zła dla twojego życia seksualnego. Jeśli po zażyciu marihuany wystąpią zaburzenia erekcji, możesz być w stanie aby poprawić swoje funkcje seksualne, ograniczając marihuanę przed seksem, robiąc sobie przerwę od trawki lub wprowadzając inne zmiany w swoich nawykach i codziennym stylu życia. Chcesz dowiedzieć się więcej o zaburzeniach erekcji? Nasz Przewodnik po opcjach leczenia zaburzeń erekcji szczegółowo opisuje, jak poprawić erekcję, aby seks był bardziej satysfakcjonujący i przyjemny.