Normalny poziom testosteronu dla mężczyzn

Dla mężczyzn testosteron jest hormonem niezbędnym do utrzymania kondycji fizycznej, utrzymania pożądania seksualnego i zapewnienia wysokiej jakości życia. Testosteron jest rodzajem androgenu lub męskiego hormonu płciowego. Jest głównym hormonem płciowym występującym w męskim ciele i odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu męskich cech fizycznych, a także niektórych aspektów pożądania seksualnego i sprawności seksualnej. W przypadku mężczyzn normalny zakres stężenia testosteronu wynosi 300 do 1000 nanogramów na decylitr (ng/dl) krwi lub 10 do 35 nanomoli na litr (nmol/l). Jeśli poziom testosteronu jest poniżej tego zakresie, możesz cierpieć na niski poziom testosteronu. Jeśli twoje poziomy są powyżej tego zakresu, może to oznaczać problem medyczny, który powoduje, że twoje ciało wytwarza zbyt dużo testosteronu. To normalne, że poziom testosteronu zmienia się przez całe życie. Czynniki takie jak starzenie się, a także styl życia, nawyki i ogólny stan zdrowia mogą powodować wzrost lub spadek produkcji testosteronu w określonych okresach. Poniżej znajduje się więcej informacji o prawidłowym poziomie testosteronu u mężczyzn, a także o objawach i przyczynach niskiego poziomu testosteronu. Wyjaśnimy również, jak możesz sprawdzić poziom testosteronu, a także co możesz zrobić, aby zwiększyć produkcję testosteronu w przypadku jego niedoboru.

Normalny poziom testosteronu u mężczyzn

Ponieważ każdy jest inny, nie ma dokładnego „normalnego” poziomu testosteronu dla mężczyzn. Zamiast tego, normalne poziomy testosteronu dla mężczyzn istnieją w pewnym zakresie. Większość laboratoriów uzna Twój poziom testosteronu za prawidłowy, jeśli wynosi on między 300 a 1000 nanogramów na decylitr krwi (ng/dL). Niektóre laboratoria używają nanomoli zamiast nanogramów do pomiaru poziomu testosteronu. W tym przypadku normalny zakres wynosi 10 do 35 nanomoli na litr (nmol/l). Warto zauważyć, że zakresy te mogą różnić się w zależności od laboratorium.

Jak sprawdzić poziom testosteronu?

Sprawdzanie poziomu testosteronu to prosty proces. Możesz sprawdzić swój poziom testosteronu za pomocą badania krwi zwanego testem poziomu testosteronu. Podczas tego testu pracownik służby zdrowia pobierze próbkę krwi z żyły w ramieniu za pomocą małej igły. Proces jest szybki i łatwy, chociaż podczas wkładania i wyjmowania igły możesz odczuwać lekkie pieczenie. Twoja krew zostanie przeanalizowana w laboratorium. Otrzymasz wtedy informacje o swoim poziomie testosteronu. Ważne jest, aby zrozumieć, że może występować wiele objawów niskiego poziomu testosteronu, zarówno fizycznych, jak i niefizycznych. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie tego procesu jest omówienie tego z lekarzem. Badanie poziomu testosteronu najlepiej wykonać za pośrednictwem lekarza lub centrum badań laboratoryjnych w Twojej okolicy.

Objawy i przyczyny niskiego poziomu testosteronu

Niski poziom testosteronu jest często określany jako niski poziom testosteronu, niedobór androgenów, zespół niedoboru testosteronu (TD) lub hipogonadyzm. Niski poziom testosteronu może powodować różne objawy i może mieć znaczący wpływ na jakość życia mężczyzny. Poziom testosteronu poniżej 300 nanogramów na decylitr (ng/dl) jest ogólnie uważany za niski poziom testosteronu. Jeśli masz niski poziom testosteronu, możesz nie zauważyć żadnych objawów.

Niektórzy mężczyźni z niskim poziomem testosteronu:

 • Zmniejszenie pożądania seksualnego
 • Problemy ze snem, w tym bezsenność
 • Problemy z erekcją, w tym zaburzenia erekcji
 • Zmniejszona siła i masa mięśniowa
 • Nagromadzenie tkanki tłuszczowej
 • Depresja i trudności z koncentracją
 • Zmniejszona gęstość i wytrzymałość kości
 • Niska liczba plemników

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów i uważasz, że przyczyną może być niski poziom testosteronu, zalecamy rozmowę z lekarzem na temat wykonania testu poziomu testosteronu.

Przyczyny niskiego poziomu testosteronu

Wiele czynników może przyczynić się do niższego niż normalnie poziomu testosteronu. Jednym ze wspólnych czynników jest starzenie się. Począwszy od wieku około 30 lub 40 lat, poziom testosteronu powoli spada z czasem.

Inne czynniki, które mogą powodować niski poziom testosteronu to:

 • Otyłość lub duża nadwaga,
 • Niska czynność tarczycy (niedoczynność tarczycy)
 • Spożywanie narkotyków lub alkoholu
 • Wady wrodzone wpływające na układ rozrodczy
 • Przyjmowanie niektórych leków, na przykład chemioterapii
 • Niektóre zabiegi chirurgiczne, takie jak niektóre rodzaje operacji mózgu
 • Uraz lub choroba jądra, taka jak rak jądra
 • Stosowanie leków zwiększających wydajność, takich jak sterydy anaboliczne
 • Wiele chorób i zaburzeń, w tym hemochromatoza, niekontrolowana cukrzyca, niewydolność nerek, obturacyjny bezdech senny i inne

Niski poziom testosteronu jest uleczalny. Poniżej w artykule przedstawiamy więcej informacji na temat opcji dostępnych w przypadku niskiego poziomu testosteronu, w tym zmiany stylu życia i leków, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Jak zwiększyć poziom testosteronu

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie poziomu testosteronu. Jeśli masz nieco niski poziom testosteronu, być może uda Ci się przywrócić jego poziom do normalnego zakresu poprzez zmianę stylu życia, pożywienia i nawyków. Jeśli poziom testosteronu jest bardzo niski lub jeśli zmiany stylu życia nie przynoszą efektów, konieczne może być zażywanie leków zwiększających poziom testosteronu.

Zmiany stylu życia i suplementy

Jeśli Twój poziom testosteronu znajduje się na dolnej granicy normy, ale nie na tyle, aby można go było uznać za klinicznie niski poziom testosteronu, możesz być w stanie podnieść poziom testosteronu, wprowadzając pewne zmiany w swoich nawykach i stylu życia, w tym:

 • Poprawa nawyków związanych ze snem. Poziom testosteronu wzrasta podczas snu i spada, gdy nie śpisz, dlatego zdrowe nawyki związane ze snem są ważne dla utrzymania prawidłowego poziomu testosteronu. Postaraj się osiągnąć lub przekroczyć zalecenia CDC dotyczące co najmniej siedmiu godzin snu na dobę.
 • Więcej ćwiczenia. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, więcej ćwiczeń może pomóc w zwiększeniu produkcji testosteronu. Badania wykazały, że aktywność fizyczna jest związana z wyższym poziomem testosteronu i innych ważnych hormonów.
 • Redukcja stresu. Badania pokazują, że wysoki poziom kortyzolu, hormonu wytwarzanego przez organizm w odpowiedzi na stres, wiąże się z obniżonym poziomem testosteronu. Spróbuj zminimalizować stres, wykonując ćwiczenia relaksacyjne lub zmieniając te aspekty życia, które powodują stres.
 • Jeśli masz nadwagę lub otyłość, spróbuj schudnąć. Otyłość jest silnie powiązana z niskim poziomem testosteronu u mężczyzn, a jedno z badań opublikowanych w 2014 r. wykazało, że otyli mężczyźni mieli o 40 do 50 procent niższy poziom testosteronu poziomy niż mężczyźni w normalnym zakresie BMI. Jeśli masz nadwagę, a poziom testosteronu jest niższy niż zwykle, spróbuj schudnąć.

Używaj witamin i suplementów, aby zwiększyć poziom testosteronu. Niektóre suplementy, takie jak cynk, magnez i witamina D, mogą pomóc zwiększyć poziom testosteronu w przypadku jego niedoboru.

Terapia zastępcza testosteronem

Jeśli masz klinicznie niski poziom testosteronu lub znacznie niższy niż norma dla Twojego wieku, Twój lekarz może zalecić terapię zastępczą testosteronem. Terapia zastępcza testosteronem obejmuje stosowanie syntetycznego testosteronu w celu zwiększenia całkowitego poziomu testosteronu. Testosteron jest dostępny w wielu postaciach, takich jak plaster przezskórny, żel do stosowania miejscowego, tabletka, implant lub zastrzyk. Terapia zastępcza testosteronem działa szybko i może przynieść ulgę w wielu objawach niskiego poziomu testosteronu. Jest zwykle bardziej skuteczna u młodszych mężczyzn z niskim poziomem testosteronu, chociaż może również pomóc starszym mężczyznom. Chociaż terapia zastępcza testosteronem jest skuteczna, wiąże się z ryzykiem i może powodować działania niepożądane.

Częste działania niepożądane terapii zastępczej testosteronem to:

 • Problemy z cholesterolem
 • Trudności ze snem
 • Problemy z sercem
 • Powiększona prostata
 • Bezpłodność
 • Skrzepy krwi

Zalecamy przedyskutowanie tych kwestii z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii testosteronem.

Podsumowując o testosteronie

Testosteron u mężczyzny powinien wynosić od 300 do 1000 nanogramów na decylitr (ng/dl) lub od 10 do 35 nanomoli na litr (nmol/l), aby można go było uznać za klinicznie prawidłowy. Jeśli twój testosteron jest poniżej normy, możesz mieć niski poziom testosteronu. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej o możliwych przyczynach i leczeniu, które może ci pomóc. Jednak w twoich rękach jest wpływanie na czynniki, na które masz wpływ, takie jak wyżywienie lub styl życia, ponieważ czynniki te znacząco przyczyniają się do utrzymania zdrowego poziomu testosteronu. Jeśli nie cierpisz na niski poziom testosteronu, ale chcesz urozmaicić swoje życie seksualne, zamów generyczną Viagrę, Cialis lub Levitrę online, szybko i łatwo.